#47 Nocnik 2024.

Rowerowa wycieczka po zmroku (na powitanie lata).

O 21:30 spotkaliśmy się u Roberta i po krótkiej zbiórce wyruszyliśmy w trasę (ok 30km). Przy blasku lampek rowerowych i odgłosach natury sprawnie przejechaliśmy przez las w kierunku wsi Kozie Laski. Spotkaliśmy wówczas borsuka – ewidentnie zdziwionego naszą obecnością w lesie. Dalsze odcinki trasy biegły natomiast drogą asfaltową (Kozie Laski – Lipka Wielka), po płytach drogowych (Władysławowo – Wąsowo) oraz ścieżką rowerową (Wąsowo – Stary Tomyśl). Krótki postój zrobiliśmy przy pałacu w Wąsowie. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać pełnie księżyca, który przybrał tego dnia piękny pomarańczowy kolor. O 23:45 dotarliśmy do miejsca zbiórki u Roberta. Rozpaliliśmy ognisko i długo dyskutowaliśmy (na nie tylko turystyczne tematy). Wielkie brawa dla całej ekipy za wysoką kulturę jazdy w nocnych warunkach oraz dla Roberta, który zorganizował ognisko.

Ciekawostka z trasy: Nocy Kupały a Noc Świętojańska:

Nocy Kupały, nazywana również Kupalnocką, obchodzona jest zwykle na przełomie 21 na 22 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt w dawnym kalendarzu słowiańskim, związane z przesileniem letnim, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. Swoje korzenie ma w obrzędach pogańskich, czczących naturę w postaci boga Kupały. Święto płodności, miłości i ognia, opierające się na obrzędach takich jak: ognie kupalne, kąpiele w wodzie, wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci oraz liczne wróżby i przepowiednie.

Noc Świętojańska, nazywana również Wigilią Świętego Jana, to asymilacja Nocy Kupały w szereg świąt chrześcijańskich ze względu na bliskie obchody święta Jana Chrzciciela. Swoje korzenie ma zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i w pogańskich obrzędach związanych z przesileniem letnim. Zgodnie ze zwyczajem obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca, sześć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto opiera się na podobnych obrzędach przełożonych na chrześcijańskie wartości.

Data wycieczki: 22/23.06.24

Uczestnicy: Bartek, Bartek W, Donald, Izka, Julka, Kmicic, Piotr, Robert, Ula, Zenon, Zuzia

Details
22.06.24 Nocnik
Collection
?
Export
More Details

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *