Szlaki

  1. Wielkopolska Baza Dróg rowerowych
  2. Mapa turystyczna Powiatu Nowotomyskiego
  3. Mapa turystyczna Powiatu Nowotomyskiego – CZĘŚĆ OPISOWA

    Szklak Wikliny

    Szlak Wikliny to projekt Gminy Miedzichowo zrealizowany przy współpracy Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, Gminy Nowy Tomyśl, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie i Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, współfinansowany ze środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt zrealizowany został w celu przybliżenia tematyki uprawy wikliny i rzemiosła plecionkarskiego.Dzięki Szlakowi Wikliny poznamy dziedzictwo i żywe tradycje wikliniarstwa jako uprawy, przetwórstwa i wytwórstwa wyrobów z wikliny. Wspólnie odkryjemy na nowo atrakcje turystyczne i kulturowe jakie skrywa w sobie kolebka polskiej wikliny, a także zakochamy się w niekończących się lasach Miedzichowskiego Parku Krajobrazowego i obszarów Natura 2000.

    Szlak Wikliny to ponad 100 km trasa rowerowa, edukacyjno-turystyczna zawierająca 17 ciekawych punktów na szlaku oraz 27 punkty wartych zobaczenia w Gminie Miedzichowo oraz Gminie Nowy Tomyśl zlokalizowanymi w pobliżu trasy głównej Szlaku. Wyznaczone zostały pierwotnie 3 trasy pieszo-rowerowe MTB, z częściowo utwardzonymi drogami, a docelowo powstanie ich aż 15.

    Strona internetowa szlaku – kliknij tutaj.


    Szlak czerwony Opalenica – Nowy Tomyśl długości ok. 26,3 km „SZLAK CHMIELU I WIKLINY”
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7001 C
    Trasa przebiega głównie wśród lasów, także po wąskich drogach asfaltowych oraz gruntowych, które miejscami są piaszczyste i grząskie.
    (0,0 km) początek przy dworcu PKP w Opalenicy, opodal którego znajduje się przystanek PKS
    Opalenica prawa miejskie otrzymała między 1399 a 1401 r., kiedy jej właścicielem był rycerz Władysława Jagiełły Ticz Bar. W latach 1445-1775 Opalenicą władał znamienity ród Opalińskich, który przyjął nazwisko od nazwy miasta.
    Wyjeżdżając z dworca w Opalenicy wąskim deptakiem, obok którego przebiega także ścieżka rowerowa, wjeżdżamy w ulicę Wyzwolenia. Następnie skręcamy w ul. Młyńską a z niej w prawo, w ul. Klonową. Drogą gruntową dojeżdżamy do Sielinka (3,5 km). W jednym z budynków kompleksu wystawienniczych miejscowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zlokalizowano unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gospodarki Mięsnej,  obok którego funkcjonuje hotel. Z Sielinka wyjeżdżamy ul. Leśną w kierunku Kopanek. Jedziemy powiatową drogą asfaltową o niskim natężeniu ruchu kołowego. Przebiega ona przez las mieszany (7,5km). Dojeżdżamy do Kopanek, dawnej wsi olęderskiej (patrz budownictwo olęderskie). W lesie za szkołą urządzono przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, przy której ustawiono tablice informujące o interesujących okazach flory i fauny na jakie można tutaj natrafić.
    Przy wyjeździe ze wsi na rozwidleniu dróg przy krzyżu, skręcamy w lewo. Zjeżdżamy z drogi asfaltowej w gruntową. Za pasmem pól, skręcamy w lewo i wjeżdżamy ponownie do lasu. Ta okolica słynie z obfitości grzybów i jagód.
    Po ok.9,5 km drogi od startu, szlak czerwony krzyżuje się z czarnym szlakiem łącznikowym o dł. 2 km, prowadzącym do Porażyna Dworca, my jedziemy jednak dalej prosto. Po około kilometrze dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 308, dlatego pomimo oznakowanego przejazdu dla rowerzystów, należy zachować tutaj szczególną ostrożność. Po drugiej stronie drogi znajduje się parking leśny, przy którym możemy odpocząć. Dalej zgodnie ze znakami na drzewach jedziemy przez las (miejscami piaszczysta droga).
    Po około 20 km od Opalenicy wyjeżdżamy z lasu na drogę asfaltową (dość wąska, dlatego należy zachować na niej ostrożność), która poprowadzi nas przez malowniczą wieś o nazwie Cicha Góra. Znaleźć tu można wiele ciekawych obiektów olęderskich i to, z czego słynie cała okolica, czyli chmiel i wiklinę. Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w równie wąską drogę asfaltową. Do Nowego Tomyśla wjeżdżamy drogą wojewódzką 308.
    Nowy Tomyśl otrzymał prawa miejskie w 1786 r. i był najmłodszym miastem przedrozbiorowej Wielkopolski, a obecnie słynie z największego kosza wiklinowego na świecie (szerzej o mieście przy opisie szlaku niebieskiego). W Nowym Tomyślu szlak wiedzie ok. 3 km ulicami: Sienkiewicza, Poznańską, Ogrodową (na skrzyżowaniu z ul. Barteckiego przy SP Nr 1 skręcając w lewo dojedziemy do Parku Miejskiego gdzie zlokalizowane jest jedyne w Polsce Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa oraz ZOO), Barteckiego, Piłsudskiego, Kolejową, aż do dworca PKP gdzie po ok. 26,5 km szlak kończy swój bieg. Tutaj zaczynają się i kończą jeszcze szlaki: żółty, niebieski i czarny.

    Szlak niebieski – Nowy Tomyśl – Lewice długości ok. 35 km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7004 A
    SZLAK SOSNY BOLEWICKIEJ
    Szlak przebiega początkowo ulicami i ścieżką rowerową, później drogami leśnymi, które sezonowo na krótkich odcinkach, bywają piaszczyste lub błotniste. Dodatkowo w jednym miejscu (na ok. 12 km) przejeżdżamy pod autostradą. Miejscami grząsko.
    (0,0) dworzec PKP w Nowym Tomyślu
    Wyruszając z dworca PKP jedziemy w prawo ulicą Kolejową, Piłsudskiego, Barteckiego, Ogrodową (hotel), Poznańską, Kościuszki (restauracja, bar), aż do ścieżki rowerowej, która prowadzi do Starego Tomyśla (ok. 6km od startu).
    W Starym Tomyślu, w Zespole Szkół mieszczącym się w przebudowanym pałacu z 1916 r. działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferujące noclegi. Na skrzyżowaniu w Starym Tomyślu skręcamy w lewo w kierunku Lwówka. Zaraz za tablicą końca wsi skręcamy w lewo. Na skrzyżowaniu gdzie droga asfaltowa skręca w lewo, my jedziemy prosto drogą gruntową do lasu. Tutaj należy ściśle kierować się oznakowaniem na drzewach. Miejscami grząsko, szczególnie tam gdzie występuje las bukowy. Zaraz za autostradą, która przebiega nad szlakiem, umiejscowiono parking leśny.
    Szlak ten wiedzie przez piękny i obfitujący w grzyby, obszar lasów Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. i Bolewice. W tej okolicy ukształtowała się specyficzna odmiana sosny, zwana od pobliskiej wsi – bolewicką.
    Jadąc dalej natrafiamy na skrzyżowanie pięciu dróg, na którym skręcamy w lewo.
    Po drodze znajduje się miejsce postojowe położone obok szkółki leśnej. Tutaj rozpoczyna się trasa ciekawej ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Bolewickie Bory”. Stąd drogą asfaltową dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej 305 (zachowaj ostrożność). Po drugiej stronie drogi możemy przystanąć na kolejnym parkingu. Około 200m dalej, na niewielkiej polanie przy budynku Leśnictwa Smolarnia, postawiono wigwam (w całym powiecie jest ich kilka). Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej ok. 2,5 km szeroką drogą leśną do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo.
    Dalej prosto (miejscami piaszczysta droga), aż do drogi krajowej E-30. Natężenie ruchu na tej drodze jest dość znaczne, dlatego proszę ostrożnie przemieścić się na drugą stronę drogi. Wjeżdżamy do wsi Bolewicko. Około 1 km (szlakiem czarnym) od szlaku niebieskiego znajduje się Filia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Starym Tomyślu. Szlak niebieski prowadzi prosto przez las (miejscami piaszczystą drogą) z licznymi skrzyżowaniami, dlatego należy zwracać uwagę na oznakowanie na drzewach. Na skrzyżowaniu w kształcie litery T skręcamy w lewo. Tutaj mamy możliwość zmiany kierunku jazdy i szlaku, albowiem w tym miejscu zaczyna się szlak czerwony do Lwówka (ok. 32 km).
    Szlak niebieski wiedzie dalej urokliwym lasem, aż do skrzyżowania pięciu dróg. Na tutejszym parkingu możemy zatrzymać się, a przy okazji zastanowić nad dalszą trasą, ponieważ stąd można łatwo przedostać się czarnym szlakiem łącznikowym do szlaku zielonego (Miedzichowo – Jabłonka Stara). Kontynuując jazdę szlakiem niebieskim przejeżdżamy przez poolęderską wieś Błaki z zabytkowymi zabudowaniami wiejskimi. Dalej zgodnie z oznakowaniem na drzewach (po drodze skręt w lewo i w prawo) wyjeżdżamy na drogę wojewódzką 160 tuż przed miejscowością Lewice. Szlak kończy się w parku Leśnictwa Lewice. Przez Lewice (za cmentarzem) przebiega szlak Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

    Szlak czarny Nowy Tomyśl – Zbąszyń długości ok. 25,5km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7006 S
    SZLAK BUDOWNICTWA OLĘDERSKIEGO
    Szlak wiedzie głównie po drogach leśnych i  polnych. Na turystę rowerowego czekają piękne lasy i krajobraz wiejski z interesującymi zabytkami budownictwa olęderskiego. Miejscami grząsko.
    (0,0) dworzec PKP w Nowym Tomyślu
    Wyjeżdżamy ulicą Dworcową w kierunku przejazdu kolejowego i skręcamy w lewo, w ulicę Kolejową. Na skrzyżowaniu za urzędem skarbowym skręcamy w prawo, w ulicę Rzemieślniczą. Przejeżdżamy przez wieś Paproć, w której zobaczyć można zabytkowe budynki drewniane. Jadąc dalej zgodnie z oznakowaniem szlaku czarnego przejeżdżamy przez urokliwą wieś Chojniki, od której rozpoczyna się etap leśny naszego podróżowania. Czerwony szlak pieszy, który nam dotychczas towarzyszył, za Chojnikami wiedzie prosto w kierunku Wolsztyna (przez letniskową wieś Kuźnica Zbąska nad Jeziorem Kuźnickim), a nasz czarny szlak rowerowy skręca w prawo. Przejeżdżamy przez rzekę Szarkę. Podróżując dalej przejedziemy przez piękny zakątek lasu z niewielkim jarem. Wyjeżdżając z lasu kierujemy się do kolejnej poolęderskiej wsi Grubsko. Podróżujemy tutaj drogami gruntowymi wśród pól i łąk. Kierujemy się teraz do Chrośnicy. Ulice we wsi są dość wąskie, a szczególnie w miejscu gdzie szlak skręca na łuku drogi asfaltowej w gruntową, dlatego proszę o rozważną jazdę. Wyjeżdżamy z Chrośnicy drogą gruntową i wjeżdżamy do lasu. Lasy w tej okolicy obfitują w grzyby. Po ok. 5 km jazdy lasami wyjeżdżamy na drogę wśród pól. Jedziemy prosto przez przejazd kolejowy linii Zbąszyń – Wolsztyn. W oddali widać już zabudowania Zbąszynia, nad którymi górują dwie wierze kolegiaty. Do Zbąszynia wjeżdżamy ulicą Polną, a dalej kierując się głównymi ulicami miasta: Powstańców Wlkp., Senatorską, 17 Stycznia i Rejtana, dojedziemy do dworca PKP (meta po ok 25,5 km). Po drodze miniemy wiele zabytków i obiektów oferujących nocleg i wyżywienie. W tym mieście warto zatrzymać się na dłużej.
    Zbąszyń uzyskał prawa miejskie jeszcze przed 1313 r. O dawnej świetności i znaczeniu miasta w regionie świadczą zachowane do dziś pozostałości renesansowej fortecy, część jej bastionów wałów kurtynowych.
    Miasto słynie w Polsce z kultywowania tradycji gry na koźle. Kozioł (biały lub poślubny) to instrument muzyczny będący odmianą dud.

    Szlak zielony Opalenica – Lwówek  długości ok.32 km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7002 C
    SZLAK IM. EMILII SCZANIECKIEJ
    Szlak ten prowadzi głownie wśród pól po drogach gruntowych i asfaltowych. Na turystę rowerowego czekają tutaj atrakcje w postaci zabytkowych pałaców i kościołów, miejsc pamięci i rezerwatów przyrody. Miejscami grząsko.
    (0,0) dworzec kolejowy w Opalenicy (opis miasta przy szlaku czerwonym do Nowego Tomyśla)
    Wyjeżdżamy ulicą Dworcową w kierunku Lwówka. Dalej kierujemy się ulicą 5 Stycznia, aż do budynków zakładu Pol-Mot, przy których skręcamy w prawo, w drogę gruntową. Przejeżdżamy przez most na Rzece Mogilnica. Drogą gruntową wśród pól, udajemy się do Rudnik. Na skrzyżowaniu za szkoła skręcamy w lewo i początkowo drogą asfaltową udajemy się do Krystianowa. Po drodze z oddali dostrzec można wiatrak koźlak. W Krystianowie na skrzyżowaniu przy krzyżu, skręcamy w lewo i wjeżdżamy na asfaltową drogę powiatową nr 744, którą kierujemy się do Michorzewa. Z oddali wita nas wieża kościoła NMP i Wszystkich Świętych w Miedzichowie, przy którym znajduje się grób Emilii Sczanieckiej (1804-1896) znanej patriotki i działaczki społecznej. Szlak rowerowy dalej wiedzie nas do Trzcianki asfaltową drogą powiatową nr 751, o niewielkim natężeniu ruchu. Z Trzcianki wyjeżdżamy prosto przez rondo w drogę gruntową, którą poruszamy się teraz wśród pól. Droga ta ma wiele skrzyżowań i odnóg, a bezdrzewny trakt utrudniał jego oznakowanie, dlatego należy zwrócić uwagę także na znaki na kamieniach przydrożnych. W ten sposób dojedziemy do wsi o nazwie Brody.
    Jeżeli ktoś zamierza zmienić kierunek jazdy, przed Brodami znajdzie skrzyżowanie szlaku zielonego z czarnym łącznikowym (opis tego malowniczego szlaku zamieszczono dalej), który początkowo brukiem, a później asfaltem przez Chraplewo doprowadzi nas do Wąsowa i szlaku żółtego Nowy Tomyśl – Porażyn Dworzec.
    Przez Brody jedziemy prosto w kierunku cmentarza, przed którym skręcamy w lewo. Kontynuujemy jazdę zgodnie z oznakowaniem wśród pól. Po drodze ujrzymy malownicze odcinki obsadzone wierzbami.
    W pewnym momencie natrafimy na czerwoną tabliczkę z napisem Użytek ekologiczny. Tutaj rozpoczyna się obszar rezerwatu ornitologicznego im. Bolesława Papi na Jeziorze Zgierzynieckim. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji lęgów, przelotów około 160 gatunków ptaków w tym m.in.: gęsi gęgawy, remiza, bąka, orła bielika, czy sezonowo – setek żurawi. Rezerwat ten charakteryzuje się walorami o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Mijając rezerwat dojeżdżamy do wsi Zgierzynka, przez którą przechodzi także szlak czerwony Lwówek – Węgielnia. My kierujemy się zgodnie z oznakowaniem szlaku zielonego do Lwówka. Po drodze dojeżdżamy do wsi Posadowo. Najpiękniejszą budowlą Posadowa jest neorenesansowy pałac Łąckich z 1870 r. Z Posadowa wyjeżdżamy utwardzoną drogą gruntową do Lwówka.
    Lwówek (początkowo zwany Lwowem) – prawa miejskie otrzymał w 1414r. dzięki staraniom jego właścicieli, czyli rodu Ostrorogów, którego gałąź później przyjęła nazwisko Lwowscy. Centrum Lwówka stanowi duży wyłożony zabytkowym brukiem Rynek. Wokół Rynku stoją zabytkowe domy z XIX wieku, a w narożniku przy ul. Ratuszowej wznosi się budynek z 1892 r. stanowiący siedzibę władz miejskich, przy którym znajdziemy znaki początku i końca naszego szlaku zielonego oraz czerwonego do Węgielni.

    Szlak żółty Nowy Tomyśl – Porażyn Dworzec długości ok. 23  km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7005 Y
    SZLAK PAŁACOWO-ZAMKOWY
    Szlak ten wiedzie początkowo ulicami Nowego Tomyśla, ścieżką rowerową, drogą wśród pól, krótko drogą asfaltową,  a później drogami leśnymi. Miejscami grząsko.
    (0,0) start na dworcu kolejowym w Nowym Tomyślu (opis miasta przy opisie szlaku niebieskiego Nowy Tomyśl – Lewice).
    Wyruszając z dworca PKP jedziemy w prawo ulicą Kolejową, Piłsudskiego, Barteckiego, Ogrodową, Poznańską, Kościuszki, aż do ścieżki rowerowej, która prowadzi do Starego Tomyśla (ok. 6km od startu). W Starym Tomyślu, w Zespole Szkół mieszczącym się w przebudowanym pałacu z 1916 r. działa Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferujące noclegi. Przez skrzyżowanie w Starym Tomyślu jedziemy prosto w kierunku Dusznik, a po kilkusetmetrach, na następnym skrzyżowaniu wjeżdżamy prosto w drogę gruntową. Jedziemy prosto drogą, która miejscami bywa podmokła. Na drugim skrzyżowaniu pod lasem skręcamy w lewo i wjeżdżamy do wsi o zabawnej nazwie Kozie Laski. Następnie skręcamy w prawo i dalej jedziemy już prosto wśród pól i zabudowań pamiętających czasy osadnictwa olęderskiego. Gdy dojedziemy do skrzyżowania przy starej wierzbie musimy zmienić kierunek jazdy i skręcić w lewo. W ten sposób dojedziemy do drogi asfaltowej, w którą skręcamy w prawo, a ona doprowadzi nas do Wąsowa. Gdy dojedziemy do skrzyżowania przy sklepie spożywczym (tutaj szlak żółty krzyżuje się z czarnym szlakiem łącznikowym do Brodów przez Chraplewo opis w dalszej części) gdzie szlak żółty skręca w prawo, ujrzymy przed sobą bramę, za którą rozpościera się piękny park. Warto do niego wjechać gdyż kryje się w nim piękny „zamek”, którego ośmioboczną wieżyczkę mogliśmy dojrzeć już wcześniej. Jest to neogotycki zamek Hartów zbudowany w latach 1870-1872, obecnie mieści się tutaj hotel z zapleczem rekreacyjnym. Wracamy na szlak, który od skrzyżowania prowadzi prosto (nie skręcamy w kierunku Nowego Tomyśla). Gdy dojedziemy do skrzyżowania z ulicą Polną warto skręcić w nią w prawo, gdyż kilkaset metrów dalej dojedziemy do miniskansenu pszczelarskiego, którego właściciel Pan Alfons Rogal z chęcią oprowadzi strudzonych turystów wśród zbiorów zabytkowych narzędzi rolniczych, przedmiotów niegdyś codziennego użytku, a nade wszystko uli o różnej konstrukcji.
    Kontynuujmy jednak naszą podróż do Porażyna Dworca. Wjeżdżamy do lasu piękną aleją świerkową. Jadąc lasem warto zwracać uwagę na oznakowanie na drzewach. Po około 6 km jeździe dotrzemy do wsi Porażyn Dworzec. Przed torami kolejowymi linii Poznań – Berlin możemy zboczyć ze szlaku w lewo i po krótkiej jeździe dotrzemy do pałacu Eichenhorst (gniazdo dębów) z 1882 r. Szlak żółty kończy się opodal dworca kolejowego, skąd łatwo możemy dojechać do Poznania czy Nowego Tomyśla. Jeśli ktoś pragnąłby pedałować dalej, to po drugiej stronie drogi wojewódzkiej 306 odnajdzie czarny szlak (dł. ok. 2 km) łączący szlak żółty z czerwonym Opalenica-Nowy Tomyśl.

    Szlak Zielony Wokół Jeziora Błędno długości ok. 20 km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7007 Z
    SZLAK JEZIORA BŁEDNO
    Szlak prowadzi po drogach asfaltowych, tylko z krótkimi odcinkami dróg gruntowych czy brukowanych.
    (0,0) start przy dworcu kolejowym w Zbąszyniu (opis miasta przy opisie szlaku czarnego Nowy Tomyśl – Zbąszyń).
    Wyjeżdżamy z miasta ulicami: Rejtana, 17 Stycznia (bar), Senatorska (kolegiata, restauracja), Powstańców Wlkp. (bar). Wjeżdżamy do wsi Przyprostynia, przez którą możemy przejechać po ścieżce rowerowej wydzielonej z chodnika. Na końcu wsi skręcamy w prawo na Perzyny, gdzie na rondzie znów skręcamy w prawo. Wąską, ale asfaltową drogę powiatową nr 427, wśród lasów udajemy się do Nowej Wsi Zbąskiej. Za drzewami po prawej stronie mamy J. Błędno, a w połowie drogi po lewej stronie J. Mączne, nad którym zlokalizowano ścieżkę edukacyjną. Nowa Wieś Zbąska to urocza wieś o walorach letniskowych. Tutaj Obra łączy Błędno z Jeziorem Nowowiejskim. Z Nowej Wsi Zbąskiej udajemy się drogą powiatową nr 426 w kierunku Nądni. Po drodze mijamy zjazd do Ośrodka Wypoczynkowego „Relax” i stanicy wodnej LOK. Przejeżdżamy przez Nową Wieś i kierujemy się do Nądni.  Tutaj warto zobaczyć zabytkową kuźnie z drugiej połowy XIX w., której właściciel posiada ciekawe zbiory przedmiotów ślusarskich i kowalskich.
    Z Nądni, na krótko wjeżdżamy na drogę wojewódzką 302, po czym przy kapliczce skręcamy w lewo w ul. Jacentego Janka, bohaterskiego kolejarza, który pomógł powstańcom wielkopolskim zająć dworzec kolejowy, za co później został rozstrzelany przez Niemców. W ten sposób dojeżdżamy ponownie do dworca kolejowego w Zbąszyniu.

    Szlak żółty Zbąszyń – Miedzichowo długości ok. 19  km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7008 Y
    SZLAK POWSTAŃCOW  WIELKOPOLSKICH
    Szlak prowadzi początkowo ulicami Zbąszynia, drogą asfaltową do Nowego Dworu, a później wśród lasów drogami gruntowymi. Miejscami grząsko.
    (0,0) start przy dworcu kolejowym w Zbąszyniu (opis miasta przy opisie szlaku czarnego Nowy Tomyśl – Zbąszyń) Wyjeżdżamy z miasta ulicami: Rejtana, 17 Stycznia (bar), Mostową, Miodową, Topolową, Kraszewskiego, Poznańska, Błonie. Po ok. 5 km przejeżdżamy przez wieś Nowy Dwór. Dalej drogami gruntowymi do Łomnicy (ok.10 km). Warto zatrzymać się tutaj, aby zobaczyć XVIII-wieczny drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca, z tego samego okresu dwór szachulcowy (w ruinie) i oficyny.
    Dalej drogą leśną kierujemy się do Miedzichowa. Po drodze możemy jeszcze zatrzymać się na postoju leśnym i w sezonie udać się na grzyby lub jagody, których w tamtejszych lasach jest bardzo dużo. Po przejechaniu ok. 19 km od Zbąszynia dotrzemy do mety przy szkole w Miedzichowie. Tutaj zaczyna się także zielony szlak do Jabłonki Starej, który łączy się ze szlakami Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Miedzichowo to wieś gminna położona przy drodze krajowej E-30. Do najciekawszych obiektów wsi należą poewangelicki kościół p.w. św. Stanisława z 1907 r. oraz dawny młyn wodny.

    Szlak czerwony Lwówek – Węgielnia długości ok. 31,7 km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO 7003 C
    SZLAK POŚRÓD PÓL I ŁĄK
    Szlak wiedzie początkowo ulicami miasta, drogami asfaltowymi do Konina i Linii, a później drogami polnymi do szlaku niebieskiego Nowy Tomyśl – LewiceMiejscami grząsko.
    Początek przy Urzędzie Miasta i Gminy Lwówek (opis miasta przy opisie szlaku zielonego Opalenica – Lwówek). Dalej ulicami: Ratuszową, Źródlaną i E. Sczanieckiej. Wyjeżdżamy z miasta drogą gruntową w kierunku Posadowa (opis wsi przy opisie szlaku zielonego Opalenica-Lwówek) Po przejechaniu ok. 4 km wyjeżdżamy z Posadowa, za pałacem w drogę gruntową w prawo. Dojeżdżamy do wsi Zgierzynka (ok. 7 km od startu), opodal której rozciąga się rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papiego oraz rezerwat Wielki Las (opisane przy szlaku zielonym Opalenica-Lwówek). Stad wyjeżdżamy drogą asfaltową do drogi krajowej E-30 (należy zachować szczególną ostrożność w trakcie jej przekraczania),a po jej przekroczeniu wjeżdżamy w drogę gruntową udając się do wsi Konin (12 km od startu). W Koninie możemy odpocząć nad Jeziorem Konińskim i zobaczyć park oraz dwór z 2 poł. XIX w. Dalej kierujemy się wąską drogą asfaltową w kierunku Linii. Można tam dojechać także drogą gruntową przy jeziorze. W Liniach (18 km od startu) znów możemy odwiedzić zabytkowy park oraz piętrowy dwór z ok. 1860 r. Za wsią położone są dwa jeziora Linie I i II. W centrum wsi skręcamy w lewo. Jedziemy drogami gruntowymi wśród pól. Po 22 km od Lwówka dojeżdżamy do wsi Zębowo, skąd bacznie zważając na oznakowanie na drzewach i słupach kierujemy się drogami polnymi na Komorowice i Grudną. W Grudnej krótko jedziemy po drodze asfaltowej, by znów zjechać na gruntową wiodącą wśród lasów do Węgielni. Za Węgielnią szlak czerwony łączy się ze szlakiem niebieskim Nowy Tomyśl – Lewice i tu możemy zdecydować o dalszej trasie naszej podróży – prosto do Lewic ok. 13 km lub w lewo do Nowego Tomyśla ok 22 km.

    Szlak zielony Miedzichowo – Jabłonka Stara długości ok. 12,8 km
    oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK  PO
    SZLAK PSZCZEWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
    trasa przebiega początkowo po asfaltowej drodze wojewódzkiej, a później wśród lasów, po drogach gruntowych, które miejscami są piaszczyste .
    (0,0) start przy Szkole Podstawowej w Miedzichowie. Kierujemy się przez drogę krajową E-30, na drogę wojewódzką nr 160 w kierunku Międzychodu. Przy przekraczaniu drogi krajowej należy zachować szczególną ostrożność. Jadąc drogą wojewódzką po pokonaniu ok.1,5 km po prawej stronie natrafimy na oznakowanie czarnego szlaku prowadzącego przez 4,5 km do szlaku niebieskiego Nowy Tomyśl – Linie. Droga nr 160 wiedzie wśród lasów, a co jakiś czas wyłania się z nich malowniczy krajobraz tutejszych łąk i pól. Na około piątym kilometrze od startu zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej w lewo na drogę leśną  i po kolejnym 1,5 km  znów w lewo w drogę prowadzącą do Jabłonki Starej. Uroki tej okolicy doceniły orły bieliki zakładając tu swoje gniazda, więc i turyści powinni odkryć jej piękno. Droga bywa miejscami piaszczysta, ale jej pokonanie nie powinno nastręczać większych problemów. Trasa szlaku przecinana jest często drogami bocznymi, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na oznakowanie na drzewach, które wskaże nam właściwy kierunek. Po blisko 11 km od startu w Miedzichowie dotrzemy do Jabłonki Starej, gdzie na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę asfaltową. Szlak kończy się na trzynastym kilometrze na styku ze szlakiem oznakowanym przez Pszczewski Park Krajobrazowy łączący Trzciel i Pszczew.

    Czarny szlak łącznikowy Wąsowo –Brody długości ok. 9,5km
    Szlak wiedzie po drogach asfaltowych i brukowanych pośród pól i lasów, w terenie urozmaiconym pagórkami.
    Szlak rozpoczyna się na skrzyżowaniu dróg w centrum Wąsowa (miejscowość opisana przy szlaku żółtym Nowy Tomyśl – Porażyn Dworzec) i prowadzi drogą asfaltową przy zabudowaniach folwarcznych pałacu w Wąsowie w kierunku Kuślina. Zaraz za tablicą końca wsi skręcamy w drogę asfaltową w lewo. Droga wiedzie początkowo wśród pól, później wjeżdżamy do lasu. Za lasem musimy troszkę mocniej nacisnąć na pedały, aby wjechać na wzniesienie. Zaraz za nim, na skrzyżowaniu skręcając w lewo wjedziemy do Chraplewa. Wyjeżdżamy ze wsi w kierunku drogi powiatowej nr 702 Opalenica-Lwówek. Przekraczamy ją i wjeżdżamy w drogę brukowaną prowadzącą do Brodów (wieś opisana przy szlaku zielonym Opalenica-Lwówek). Przy krzyżu na rogatkach Brodów czarny szlak łączy się ze szlakiem zielonym Opalenica-Lwówek i możemy wybrać czy skręcamy w lewo w kierunku Opalenicy (ok. 20 km) czy jedziemy prosto w kierunku Lwówka (ok. 13 km)

    Szlak rowerowy niebieski „Szlak Sosny Bolewickiej” z Nowego Tomyśla do Lewic. Szlak łatwy z odcinkami mocno piaszczystymi, które latem mogą spowodować konieczność zejścia z roweru. Na terenie gminy szlak ma ok. 34 km.

    Szlak rowerowy żółty „Północ-Południe”od Łowynia do Miedzichowa i dalej istniejącym szlakiem żółtym „Powstańców Wielkopolskich” aż do PKP Zbąszyń.
    Szlak przebiega z północy na południe przez środek Gminy, jedyną mało piaszczystą drogą przez serce miedzichowskiego lasu. Przebiega w większości lasami, starymi drogami wiejskimi i polnymi. Na terenie gminy szlak ma ok. 25 km.

    Szlak rowerowy czarny  „Piach po osie czyli MIEDZICHOWSKI PARYŻ-DAKAR” z Borowego Młyna do Chmielinko. To połączenie gminy Pszczew (szlak zielony) z gminą Lwówek (szlak zielony) Przebiega dokładnie w poprzek gminy i pozwala zobaczyć całe bogactwo floryod morenowego krajobrazu nad jeziorami, poprzez typowy sosnowy las miedzichowskiaż po podmokłe tereny leśne przy Bolewicach. Na terenie gminy szlak ma ok. 22km.

    Szlak rowerowy czerwony „Zachód – Wschód” z Trzciela do Leśniczówki Węgielnia i dalej. Jest to przedłużenie trzcielskiego czerwonego szlaku rowerowego z Chociszewa. Szlak ten jest najkrótszą drogą rowerową z Trzciela do Miedzichowaa dalej w kierunku Grudnej i Konina. Na terenie gminy szlak ma ok. 3 km.

    Szlak rowerowy niebieski „Boczkiem, boczkiem”, z Silnej do Trzciela i dalej do Dąbrówki Wielkopolskiej. Jest to kontynuacja szlaku rowerowego z gminy Pszczew do Gminy Trzciel, który przechodzi przez gminę Miedzichowo. Stanowi wygodną drogę dla turystów chcących udać się z gminy Miedzichowo do Trzciela lub Pszczewa.  Na terenie gminy szlak ma ok. 5 km.

    Szlak rowerowy czarny „Szlakiem Dyliżansów” to kontynuacja istniejącego szlaku czarnego prowadzącego z Międzyrzecza i Pszczewa, dawnym traktem, którym jeździły dyliżanse pocztowe do Poznania. Długość całkowita 123 km. Na terenie gminy szlak ma ok. 5 km.

    Szlak rowerowy zielony „Wzdłuż Obry” z Pszczewa do Trzciela. Zahacza on gminę Miedzichowo przy Silnej Nowej oraz pojawia się również na południu od Trzciela do Prądówki. Pozwala na komunikację z gminą Pszczew, Trzciel oraz Zbąszyń. Na terenie gminy szlak ma długość ok. 6 km.
    Szlak rowerowy zielony ”Zielona Jedynka”. To szlak łącznikowy: Sępolno – ścieżką Bolewickie Bory. Łączący szlak rowerowy niebieski pod Bolewickiem z tym samym szlakiem niebieskim, ale na wysokości końca ścieżki dydaktycznej „Bolewickie Bory”.  Szlak ten ma na celu przede wszystkim skomunikowanie Bolewic z resztą szlaków w gminie Miedzichowo i pokazanie piękna podmokłych lasów bukowo-sosnowych na zachód od Bolewic.  Długość 10 km.

    Szlak rowerowy czerwony „Na tenis” z Bolewic do Bolewicka jest najprostszą drogą rowerową do istniejącego ośrodka tenisowego i tworzy pętlę południową wokół Bolewic. Długość 4 km.
    Szlak rowerowy czarny „Przez autostradę” z Miedzichowa do Leśniczówki Glinki stworzonyby połączyć sieć szlaków nowotomyskich z wsią gminną, a jednocześnie doprowadzić turystów na miejsce pamięci (Stalag). Szlak wiedzie w pobliżu malowniczej rzeki Bobrówki  i Czarnej Wody. Długość 6 km.

    Szlak rowerowy zielony „Zielona Dwójka” łączący szlak czerwony przed Miedzichowem ze szlakiem czerwonym i niebieskim w pobliżu Leśniczówki Węgielnia. Szlak ten tworzy funkcjonalną pętlę południową dla Miedzichowa oraz łączy szlaki: czerwony rowerowy, czerwony pieszy, żółty rowerowy, czarny rowerowy i niebieski rowerowy. Pozwala również modyfikować wycieczki w trakcie jazdy. Długość 9,5 km.

    Szlak rowerowy czerwony „Przez Lewiczynek” łączy szlak niebieski ze szlakiem żółtym „Północ-Południe”, przebiega równocześnie przez wieś Lewiczynek.
    KOLD-owski Szlak Rowerowy: Szlak złożony z dużej i malej pętli połączonych ze sobą trzema łącznikami. Trasa podstawowa dużej pętli to: Pniewy (Reyek) – Zajączkowo- Rudniki – Opalenica – Kopanki – Boruja Kościelna – Chojniki – Miedzichowo – Grudna – Pawłówko – Zamorze – Pniewy (Rynek). Długość 136,7 km.
    Trasa pętli małej to: Lwówek (Rynek)  – Pakosław – Kuślin – Stary Tomyśl – Nowy Tomyśl – Bolewice – Chmielinko – Lwówek (Rynek). Dłogość 56.2 km.
    Łącznik 1: Pniewy – Lwówek. Długość 11,5 km.
    Łącznik2: Podrzewie – Trzcianka. Długość 20,1 km.
    Łącznik 3: Chojniki – Nowy Tomyśl. Długość 3,5 km.
    Szlak „Bajkowy”: Pętla łącząca Pniewy, Duszniki, Opalenicę i Lwówek. Trasa podstawowa: Pniewy – Niewierze- Młynkowo – Kunowo – Grzebienisko – Sędziny – Sędzinko – Niegolewo – Rudniki – Opalenica – Jastrzębniki – Kuślin – Głuponie – Pakosław – Lwówek – Posadowo – Pniewy. Szlak wiedzie przez obszar Lokalnej Grupy działania KOLD. Na trasie szlaku obejrzeć można inscenizacje bajek: polskiej, litewskiej, słowackiej i estońskiej.

    Szlak Północnego Frontu Powstania Wielkopolskiego  1918-1919. Trasa podstawowa: Pniewy – Lwówek – Opalenica – Grubsko – Chrośnica. Długość 66,2 km. Szlak wiedzie przez obszary trzech lokalnych grup działania: Stowarzyszenia KOLD, Region Kozła i Stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej LEADER. Poprzez miejscowość, w których znajdują się pamiątki po Powstaniu wielkopolskim. Szlak oznakowany jest dwoma skrzyżowanymi szablami w kolorze czarnym i tabliczkami kierunkowymi. Częściowo wiedzie szlakami PTTK.


  4. Szlaki Piesze
    Szlak żółty: (26,8 km)
    Nowy Tomyśl – Paproć – Chojniki – Szarki – Kuźnica – Tuchorza – Jelonek – Nowe Tłoki – Wolsztyn

    Szlak czerwony: (57,5 km)
    Osetna Młyn – Zawada – Zachodzko – Miedzichowo – Łomnica – Przychodzko – Strzyżewo – Czarny Dwór – Dąbrówka Wlkp. – Bronikowo – Chlastawa – Kosieczyn – Nowa Wieś – Nowa Wieś Zbąska – Perzyny – Przyprostynia – Zbąszyń  (Sezonowe Schronisko Młodzieżowe)

    Szlak niebieski: (56 km)
    Pszczew – Wrony – Silna Nowa – Królewiec – Jabłonka Tartak – Trzciel – Prądówka – Strzyżewo – Zbąszyń – Nądnia – Perzyny – Nowa Wieś – Nowa Wieś Zbąska – Grójec Wielki – Chobienice – Wąchabno – Kopanica

 

Źródło: powiatnowotomyski.pl/