#50 ZaKręcony wtorek: Leśnik.

Ze względu na porywisty wiatr zmieniliśmy trasę. Wybraliśmy się tam gdzie wiatr nie przeszkadza w jeździe, czyli do lasu.

Trasa po ostatnich obfitych opadach deszczu okazała się w 100% przejezdna. Nie było potrzeby pchania rowerów na piaszczystych ścieżkach. Krótką przerwę zrobiliśmy nad rzeką Czarna Woda. Była to bardzo przyjemna wycieczka, w kameralnym gronie.

Ciekawostka z trasy:

W lesie położonym na terenie Nadleśnictwa Bolewice, 3 km na północ od Nowego Tomyśla, znajdował się funkcjonujący w latach 1941-1942 obóz pracy przymusowej dla Żydów wykorzystywanych do budowy Autostrady Rzeszy (Reichsautobahn). Obóz ogrodzono drutem kolczastym. Nad bramą wejściową do obozu znajdował się napis: Judenlager (Obóz dla Żydów). Składał się z 4 baraków w których osadzono więźniów, 1 baraku gospodarczego (kuchni, kantyny, biura), 1 baraku sanitarnego, 1 latryny, oraz 1 innego budynku. W barakach znajdowały się trzypiętrowe drewniane prycze. W 1942 roku w obozie Buchwerder Forst osadzonych było 350 więźniów. Na terenie powiatu nowotomyskiego znajdowało się łącznie pięć obozów pracy przymusowej dla Żydów: Deutschhöhe (Przychodzko, gmina Zbąszyń), Wiesengrund (Bobrówka – obecnie Przyłęk, gmina Nowy Tomyśl), Buchwerder Forst (Bolewice, gmina Miedzichowo), Hardt (Wąsowo, gmina Kuślin), Fahlenfeld (Turkowo, gmina Kuślin).

Data wycieczki: 02.07.24

Uczestnicy: Donald, Nati, Piotr

Details
02.07.24 leśnik
Collection
?
Export
More Details

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *