#25 ZaKręcony wtorek: Nowe Jastrzębsko po zachodzie.

Bardzo przyjemna i nietypowa trasa praktycznie w całości poza intensywnym ruchem drogowym. A tak wycieczkę opisał Zenon (który bronił honoru zdziesiątkowanej z różnych przyczyn grupy tego dnia):

Od wjazdu w ulicę Rzemieślniczą żegnamy się z ruchem samochodowym. Dalej to już tylko drogi gruntowe, szutry, oraz krótkie odcinki asfaltowe oraz z płyt drogowych. Co zaskakujące – nie było „piachów” (mimo braku opadów w ostatnich dniach). Przyjemnie się śmigało wśród łąk, pól i lasów. Wyjątek stanowił około 200 metrowy odcinek leśnej wydmy przy torach kolejowych. Zmusił łańcuch rowerowy do odwiedzin na największych blatach 🙂 Trasa zdecydowanie warta przejechania w większej grupie. Na koniec przejazd przez nowy most w Borui Kościelnej (z nową ścieżką rowerową), który należy uznać oficjalnie za otwarty.

Ciekawostka z trasy: Pod koniec XIX wieku Nowe Jastrzębsko należało do powiatu międzyrzeckiego. Używano nazw: Jastrzemki Nowe lub Jastrzębskie nowe olędry albo niemieckiej Friedenau. Wieś liczyła wtedy 69 domostw i 498 mieszkańców. Jeszcze w roku 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Data wycieczki: 26.09.2023

Uczestnicy: Zenon

Trasa wycieczki: NT – Sękowo – Jastrzębsko Stare – Nowe Jastrzębsko – Grubsko – Szarki – Boruja Kościelna – Chojniki – NT (32 km)

Details
26.09.23 Nowe Jastrzębsko po zachodzie.
?
Export
More Details

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *